• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Bekir BENLİ
    • Tekirdağ Sosyal Bilimler Lisesi Matematik Öğretmeni
    • BEKİR BENLİ
    • Tekirdağ Sosyal Bilimler Lisesi Matematik Öğretmeni

Başarı İçinBAŞARMAK İSTİYORSANIZ KENDİ İÇİNİZE BAKIN


Başarmak istiyorsanız kendi içinize bakın. Başarının nedenleri öncelikle kendi içinizde, kendi bilincinizde. Kendinizi doğru tanıyıp keşfetmez, neden, niçin, nasıl ve neleri başarmak istediğinizi bilmez, içinizdeki başarı nedenlerini göremezseniz kimse sizin başarı merdivenlerini tırmanmanızı sağlayamaz. Başkalarının başarı formülüyle hedefinize ulaşmanızın pek olanağı yoktur. Ortalık başarı formülü tacirlerinden geçilmiyor. Verdikleri başarı formülleriyle sizin zihninizi daha da bulandırıyorlar. Başarı formülü pazarlayanlar öncelikle sizin kişisel varoluş gerçeklerinizi göz ardı ediyor. Sizi yok sayıp, kendi formüllerini değişmez tek başarı formülü olarak pazarlıyor, başarı formülü ticareti yapıyorlar. “Nasıl başarılı olunur?” konusunda ciltler dolusu kitaplar yazılıyor, makaleler, başarı hikayeleri yayınlanıyor. Sunulan formüllere bakıyorsunuz, başaran her kişi varolan koşullarda kendi formülünü kendisi yaratmış. Bunun için kendini keşfetmiş, hedef belirlemiş, emek vermiş, plan yapmış, zamana bırakmış, sabretmiş, doğru yerde doğru kararlar alarak, doğru adımı atmış ve doğru kişilerle işbirliği yapmaktan, yardım almaktan çekinmemiş.

Hayatta başarmak ve var olmak istiyorsanız öncelikle kendi kendinizle yüzleşmeli, kendinizi sorgulamalısınız. Bunun için şu soruları kendinize sorup, doğru, gerçekçi, nesnel cevap vermeniz lazım.

Niçin ve neyi ve kim için başarmak istiyorum?

Kendi özümle, imkanlarım ve gerçeklerimle örtüşen bir hedefim var mı?

Başarmak için ne gibi nedenlerim var?

Başaracağıma inanıyor, bunun için kendime güveniyor muyum?

Bir planım var mı ve bu planı uygulayacak kararlılığım, yürekliliğim, öz disipline sahip miyim?

Çevremdeki insanlarla iş birliği yapıp, yardım alıyor muyum?

Kendimle, yaşamla, çevremdekilerle barışık mıyım, uyumlu, dengeli ilişkiler kurabiliyor muyum?

Kendi içinizdeki pusulayı keşfetmelisiniz. İçinizdeki pusula hangi yönü gösteriyor? Başkalarının gösterdiği yön ve yol sizin kendi özünüzle, yaşamdan beklentilerinizle örtüşüyor mu? Bunun için öncelikle kendi içinizdeki pozitif sese kulak vermeli, çaba harcamalı, yanlış yapmaktan, başarısız olmaktan korkmamalısınız. Yanlışlar ve başarısızlıklar bizim kendimizle yüzleşmemizi sağlar. Yanlışlar yaşamda bizim en iyi öğretmenimizdir. Yanlışlardan doğru sonuçlar çıkarmışsak, kendimizi biraz daha keşfederiz. Ders alınmış başarısızlıklar özde başarısızlık değildil. Yaşamda çok kez başarısız olmuş ve bundan gereken sonuçları çıkarmış biri başarıya her zaman daha yakındır.